Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Özbəkistan Respublikasının Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına (Türk Şurası) üzv olması qərarı ilə əlaqədar bəyanatı
2019-cu il sentyabrın 14-ə təsadüf edən Özbəkistan Respublikası tərəfindən Naxçıvan Sazişinin ratifikasiyasının tamamlanması Türkdilli Dövlətlərinin həmrəyliyinin möhkəmləndirilməsində növbəti əlamətdar hadisə oldu. Belə ki, 2009-cu ildə Naxçıvan Sazişi ilə əsası qoyulan və indiyə qədər Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Türkiyənin  üzv olduğu TDƏŞ-ə daha bir türkdilli ölkə - Özbəkistanın qoşulmaq qərarı açıqlandı. Bu qərarı münasibətilə qardaş Özbəkistanı təbrik edirik.
Özbəkistan Respublikasının Türk Şurasında təmsil olunmaq qərarı dərin çoxəsrlik köklərə əsaslanan mədəni və tarixi qardaşlığımızı müasir zəmanənin tələblərinə uyğun olaraq Türkdilli Dövlətlərin xalqlarının rifahı naminə daha da inkişaf etdirmək baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Özbəkistanın TDƏŞ-ə qoşulması barədə bu tarixi qərarının, məhz Naxçıvan Sazişinin imzalanmasının 10-cu ildönümünə təsadüf etməsi Azərbaycan Respublikası üçün xüsusi rəmzi məna daşıyır. Bu il oktyabrın 15-də Bakıda keçiriləcək Türk Şurasının 7-ci Zirvə görüşündə Prezident Şavkat Mirziyoyevin rəhbərliyi ilə qardaş Özbəkistanın nümayəndə heyətini salamlamaq bizim üçün şərəfli və xoş bir fürsət olacaqdır.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the decision of the Republic of Uzbekistan to join the Cooperation Council of Turkic Speaking States (Turkic Council)
The completion of the ratification of the Nakhchivan Agreement by the Republic of Uzbekistan on September 14, 2019, became the next significant event in strengthening the solidarity of the Turkic Speaking States. Thus, the decision by another Turkic-speaking country - Uzbekistan to join the Turkic Council founded in 2009 by the Nakhchivan Agreement and to this day consisted of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Turkey, was announced. We congratulate brotherly Uzbekistan on this decision.
The decision of the Republic of Uzbekistan to be represented at the Turkic Council is of great importance for further development of our cultural and historical brotherhood based on deep centuries-old roots for the benefit of the peoples of the Turkic-speaking countries in accordance with modern requirements.
This historical decision of Uzbekistan to join the Turkic Council coincides with the 10th anniversary of the signing of the Nakhchivan Agreement and has a symbolic meaning for the Republic of Azerbaijan. It will be a privilege and honorous opportunity for us to welcome the Uzbek delegation led by President Shavkat Mirziyoyev at the 7th Summit of the Turkic Council to be held in Baku on October 15 of this year.