Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Müqəddəs Taxt-Tacın Dövlət Katibi ilə görüşdü
Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfəri çərçivəsində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Dövlət Katibi, Kardinal Pietro Parolin ilə görüşdü.
Görüşdə tərəflər Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında əməkdaşlıq münasibətlərindən məmnunluq ifadə edildi və iki tərəf arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli səfərlər mübadiləsinin bu münasibətlərin inkişafına təkan verdiyi qeyd olundu.
Azərbaycanın multikultural dəyərlərin təşviqi baxımından ön sıralarda olduğunu bildirən Kardinal Pietro Parolin Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın multikultural fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi və bu xüsusda, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikanda həyata keçirilən layihələri, o cümlədən Müqəddəs Pyotr Kilsəsinin altarı, Roma Katakombaları və San Sebastian Kilsə Muzey Kompleksində katakombaların bərpası işlərini məmnuniyyətlə vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov qarşı tərəfi Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin hazırkı vəziyyəti barədə məlumatlandırdı, Ermənistan rəhbərliyinin məsuliyyətsiz davranışının bölgədə gərginliyin artmasına xidmət etdiyini bildirdi.
Görüş zamanı bu ilin 14-15 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək “Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammiti”nə Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin dəvəti Müqəddəs Taxt-Tacın Dövlət Katibinə təqdim edildi.
Tərəflər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında müzakirələr apardılar.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Secretary of State of His Holiness the Pope
In the framework of his official visit to The Holy See Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Cardinal Pietro Parolin, Secretary of State.
At the meeting the sides expressed satisfaction over the existing cooperation relations between Azerbaijan and the Holy See and noted that the exchange of high level visits give an impetus to further development of the relations.
Stressing that Azerbaijan stands on the front lines in terms of promoting the multicultural values, Cardinal Pietro Parolin highly valued the multicultural activities of the First Vice-President Mehriban Aliyeva and emphasized in this regard with satisfaction the projects implemented in Vatican with the support of Heydar Aliyev Foundation, including the restoration of the Altar of Saint Peter’s Basilica, the Catacombs in Rome and the Catacombs of San Sebastian.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart on the current situation of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, noted that the irresponsible behavior of the Armenian leadership serves the escalation in the region.
At the meeting the invitation by the Caucasus Muslims Office on the “World Religious Leader’s 2nd Baku Summit” to be held in Baku on 14-15 November of this year was presented to the Secretary of State of His Holiness the Pope.