Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Vatikan Şərq Kilsələrinin Konqreqatı ilə görüşüb
Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfəri çərçivəsində Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov Vatikan Şərq Kilsələrinin Konqreqatı Kardinal Leonardo Sandri ilə görüşüb.
Görüşdə Kardinal L.Sandri Azərbaycanda səfərdə olduğunu xatırlayaraq ölkəmiz ilə bağlı xoş təəssüratlarını bölüşdü və Azərbaycanın dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi sahəsində mühüm addımlar atdığını qeyd edərək, ölkənin bu xüsusda beynəlxalq əhəmiyyətli tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini vurğuladı. Heydər Əliyev Fondunun və Birinci Vitse-Prezident Mehriban Əliyevanın dəstəyi ilə dünya mədəni irsinin qorunmasına göstərilən dəstək yüksək qiymətləndirildi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Müqəddəs Taxt-Tac arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyətinə toxunaraq, bu xüsusda hazırkı səfəri çərçivəsində Pontifik Şərq İnstitutu ilə XİN-in Azərbaycanın Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyi (AİDA) arasında mədəni və akademik sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi ilə bağlı anlaşma memorandumunun imzalandığını məmnunluqla qeyd etdi. Nazir qarşı tərəfi bu ilin 14-15 noyabr tarixlərində ölkəmizdə keçiriləcək “Dünya dini liderlərinin II Bakı Sammiti”nə dəvət etdi.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Vatican Prefect of the Congregation for the Oriental Churches
During his official visit to the Holy See Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Vatican Prefect of the Congregation for the Oriental Churches, Cardinal Leonardo Sandri.
Referring to his visit to Azerbaijan Cardinal Leonardo Sandri shared his pleasant impressions about the country and noting that Azerbaijan is taking important steps in terms of promoting the interreligious and intercultural dialogue he underlined that the country hosts important international gatherings in this regard. The support given by Heydar Aliyev Foundation and the First Vice-President Mehriban Aliyeva to preservation of world’s cultural heritage was highly appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov speaking about the significance of developing the relations between Azerbaijan and the Holy See emphasized with pleasure the signature of Memorandum of Cooperation between Azerbaijan International Development Agency (AIDA) and Pontifical Oriental Institute in the framework of his current visit. Minister invited his counterpart to “World Religious Leaders’ 2nd Baku Summit” to be held on 14-15 November in Baku.