Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Macar həmkarı ilə görüşdü
Xarici İşlər Naziri Elmar Məmmədyarov Macarıstana işgüzar səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Macarıstan arasında mövcud olan ikitərəfli münasibətlərin inkişaf səviyyəsindən və strateji tərəfdaşlıq müstəvisində inkişaf edən əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edildi. İki ölkə arasında iqtisadiyyat, o cümlədən kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi imkanlarının mövcudluğu vurğulandı.
Nazirlər Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə bölgədə həyata keçirilən nəhəng enerji və infrastruktur layihələri, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyi töhfə və konkret olaraq enerji sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi mövzuları ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Elmar Məmmədyarov Türk Şurasının qarşıdan gələn 7-ci Zirvə görüşünə hazırlıq işləri barədə həmkarına məlumat verdi və Baş Nazir Viktor Orban başda olmaqla Macarıstan nümayəndə heyətini tezliklə Bakıda salamlamaqdan məmnun olacağımızı qeyd etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Macar həmkarına Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli prosesinin son vəziyyəti ilə bağlı məlumat verdi və münaqişənin BMT TŞ-nin qətnamələri, eləcə də digər beynəlxalq təşkilatların qərarları əsasında həll olunmasının vacibliyini vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary, Péter Szijjártó within his working visit to this country.
At the meeting, satisfaction was expressed over the development level of bilateral relations between Azerbaijan and Hungary and the steady development of cooperation in the context of strategic partnership. Existing potential for furthering the cooperation in the economic sphere, including agriculture, transport, and etc. areas was highlighted.
Ministers exchanged views on the huge energy and infrastructure projects implemented upon the initiative and with the participation of Azerbaijan, the contribution of Azerbaijan to the energy security of Europe and development of bilateral cooperation in the sphere of energy.
Minister Elmar Mammadyarov informed his counterpart about the preparatory works for the upcoming 7th Summit of the Turkic Council and noted that the delegation of Hungary led by the Prime Minister Viktor Orbán would be met with great pleasure in Baku.
Minister Elmar Mammadyarov informed his Hungarian counterpart on the current situation of the settlement process of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and stressed the significance of the resolution of the conflict based on the UN SC resolutions, as well as the decisions of other organizations.