Azərbaycan Respublikası XİN-in mətbuat katibi L.Abdullayeva KİV-in Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma “yerli özünüidarəetmə seçkiləri”nin keçiriləcəyi barədə sualı cavablandırır
Sual: Ermənistan mətbuatında bu ilin 8 sentyabr tarixində Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma “yerli özünüidarəetmə seçkilərinin” keçiriləcəyi məlumatı yayılır. Bu barədə XİN-in mətbuat katibi qismində şərhinizi öyrənə bilərikmi?
Cavab: Ermənistan kütləvi informasiya vasitələrinə əsasən ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində “seçkilər” donu ilə təqdim edilən növbəti şounun təşkili nəzərdə tutulur. Hər kəsə çox yaxşı bəlli olan bir reallıq var; hərbi təcavüz, işğal, etnik təmizləmə, qanunsuz əməllər halında hansı “seçki”dən danışırsansa danış, nə bu hazırlanan tamaşa, nə də onun nəticələri beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmır və tanınmayacaq. Ölkəmizin işğal olunmuş torpaqlarında işğalçı ölkə Ermənistan tərəfindən yaradılmış oyuncaq rejimlə də bağlı bu eynilə belədir.
Xatırladıram, bu günə kimi keçirilmiş dırnaqarası seçkilərlə bağlı beynəlxalq ictimaiyyət, o cümlədən həmsədr ölkələri, bu qanunsuz əməlləri və onların nəticələrini tanımadıqlarını birmənalı şəkildə qeyd ediblər. Ermənistan tərəfinin müxtəlif ölkələrdə erməni diaspor təşkilatları və lobbist qruplarının dəstəyi ilə təşkil olunan tədbirlərdə ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki oyuncaq rejimi təbliğ etmək səylərinə, təşkil edilən qanunsuz səfərlərə, təxribat xarakterli əməllərinə rəğmən həqiqət birdir və dəyişilməzdir. Bu həqiqətin nədən ibarət olduğunu konkret misallara istinadən qeyd edim.
Avstraliya timsalında, bu yaxınlarda Avstraliyaya qanunsuz rejimin agentlərinin səfəri təşkil olundu və bunu sanki qondarma rejimin “tanınması” kimi qələmə verməyə çalışıldı. Avstraliya federal hökumətinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstəyi əlbəttə bəllidir, eyni zamanda bu son hadisələrdən sonra Avstraliya XİN-i rəsmi internet səhifəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bu ölkə tərəfindən dəstəkləndiyini və Dağlıq Qarabağın “müstəqil dövlət” kimi tanınmadığını bəyan etdi.
Başqa bir misal, Almaniya XİN-i erməni mətbuatında, guya ki, qondarma rejimin Almaniyadakı torpaq seçkilərində müşahidəçi qismində iştirakına dair məlumata cavab olaraq yazılanların əsassız olduğunu Səfirliyimizə bildirmiş və Almaniyanın nə Dağlıq Qarabağı, nə də orada keçirilən “seçkiləri” tanımadığını vurğulamışdır.
Bu kimi daha çox misalı qeyd edə bilərəm. Bir sözlə, həqiqət ondan ibarətdir ki, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir və bu bütün beynəlxalq sənədlərdə öz əksini tapır.

Spokesperson of the MFA of the Republic of Azerbaijan L.Abdullayeva answers the media question regarding the so-called "local self-government elections" in the occupied territories of Azerbaijan
Question: According to some media resources of Armenia the so-called "elections" to the "local self-government bodies" will be held on September 8, of this year in the occupied territories of Azerbaijan. Could you share your comments on this matter as a spokesperson for the Foreign Ministry?
Answer: Indeed, according to the Armenian media, in the territories of our country occupied by Armenia, it is planned to hold the next show presented as “elections”. However, there are realities well-known to everyone: no matter what "elections" they try to talk about in conditions of military aggression, occupation, mass ethnic cleansing and other illegal actions, neither this upcoming mock, nor its results are recognized and will be recognized by the international community. This fully applies also to the puppet regime created by Armenia in the occupied lands of Azerbaijan.
It should be reminded that the international community, including the co-chair countries of the OSCE Minsk Group, unequivocally noted the non-recognition of all the false “elections” held to this day and their results. There is only one truth regarding the attempts made by Armenia to promote the puppet regime created by it in the Nagorno-Karabakh region of our country at events held in various foreign countries with the support of the Armenian diaspora and lobbying circles, as well as regarding the organization of illegal visits and other provocative actions and this truth is unchangeable. I will point out with concrete examples what this truth consists of.
For instance, the recent case of Australia, where a visit of representatives of the illegal regime was organized, and they tried to highlight it almost as "recognition". Support by the Australian Federal Government for the territorial integrity of Azerbaijan is certainly well known. At the same time, amid the recent provocations of the Armenian side, the Australian Foreign Ministry on its official website reiterated its support for the territorial integrity of Azerbaijan and the non-recognition of Nagorno-Karabakh as an "independent state."
Another example is the following – responding to the information circulated in the Armenian press that the illegal regime was allegedly presented as observer at the land elections held in Germany, the German Foreign Ministry stressed to the Embassy of our country that these media insinuations have no ground, underlining that Germany does not recognize neither Nagorno-Karabakh, nor the “elections” held there.
I could give many other examples of this kind. In a word, the truth is that Nagorno-Karabakh is an inalienable part of Azerbaijan, and this is reflected in all international documents.